Problemy z koncentracją są na początku dwudziestego pierwszego wieku jednymi z najbardziej typowych. Pojawiają się bez względu na wiek i płeć i potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Odpowiada za nie przede wszystkim napięcie, jakie towarzyszy naszemu życiu. Koncentracji nie sprzyja również wielość oddziałujących na nas bodźców oraz to, że nieustannie oddalamy się od natury.
Czy da się pracować nad koncentracją?
Koncentracja nie jest dana nikomu raz na zawsze. To jedna z tych umiejętności, nad którymi trzeba pracować. Co więcej, praca nad koncentracją nie ma nigdy końca. Jeśli choć na moment zapomnimy o wysiłku w tym zakresie, koncentracja zacznie nam spadać. Na szczęście, nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na niepowodzenie. Nie musimy też godzić się z tym, że nasze wysiłki będą przynosiły rezultat jedynie dzięki sztucznym preparatom poprawiającym, zgodnie z zapewnieniami ich producentów, umiejętność koncentrowania się na jednej czynności i bycia efektywnym.
Praca nad koncentracją może odbywać się na wiele sposobów. Nie wszystkie są tak samo skuteczne, nie wszystkie też dostarczają nam jednakowej przyjemności. Na szczęście, istnieją również takie, które można polecić zarówno ludziom młodym, jak i seniorom dając im gwarancję radości i satysfakcji. W tym kontekście warto wspomnieć o strzelaniu z łuku, w łucznictwie sportowym (ciągle jeszcze niedocenianym w naszym kraju) kryje się bowiem ogromny potencjał.
Na czym polega łucznictwo sportowe?
Łucznictwo w tradycyjnym ujęciu jest sztuką posługiwania się repliką lub rekonstrukcją łuków, z którymi na różnych kontynentach mieliśmy do czynienia w przeszłości. Łuki, z których korzystają sportowcy, zachowują się podobnie, jak tamte rozwiązania, a korzystanie z nich wymaga przyswojenia sobie określonej techniki strzeleckiej. Na łucznictwo sportowe składa się szereg dyscyplin z łucznictwem na torach otwartych, łucznictwem halowym i polowym oraz ze strzelaniem na odległość na czele. Popularna jest także jego odmiana umożliwiająca uprawianie tego sportu osobom niepełnosprawnym oraz biathlon łuczniczy. Bez względu na to, jaki rodzaj łucznictwa nas zainteresuje, tarcza, do której spróbujemy trafić, składać się będzie z dziesięciu pól w pięciu kolorach (złotym, czerwonym, niebieskim, czarnym i białym).
Dlaczego warto zacząć strzelać z łuku?
Trenowanie łucznictwa to wyjątkowo skuteczny sposób nauki koncentracji. Sport ten wymaga skupienia i nie pozwala na rozproszenie, jest jednocześnie na tyle ciekawy i satysfakcjonujący, że konieczność utrzymania koncentracji nie jest wcale traktowana jako przymus, ale jako coś naturalnego. Łucznictwo przeważnie trenowane jest na świeżym powietrzu, na terenach, na które nie dociera miejski zgiełk. Takie warunki pozwalają na zbliżenie się do natury, odnalezienie harmonii z nią i odcięcie się od codziennych problemów. Początkowo jest postrzegane jako chwila przyjemności i relaksu, z czasem jednak osoby trenujące łucznictwo przyznają, że nabyte w czasie ćwiczeń umiejętności zaczynają procentować także w życiu zawodowym i prywatnym.
Łuki, maty, sprzęt
Łucznictwo jak inne dziedziny sportowe dzieli się na profesjonalne i amatorskie. Oba podziały dają możliwość dostosowania sprzętu do możliwości finansowych. Na https://www.bron.pl/luki-proce-dmuchawki znajdziecie sprzet łuczniczy i nie tylko w różnych przedziałach cenowych.
Na początek wystarczy prosty łuk, jakiś cel np. mata łucznicza lub inne rozwiązanie celu, które znajdziecie w Internecie.
Bezpieczeństwo
Strzelanie z łuku nie jest wyłącznie zabawą, nawet mniejsze modele łuków mogą spowodować groźne obrażenia wśród osób trzecich jak i mogą zagrozić samemu strzelającemu. Nie wolno strzelać do zwierząt, ludzi i mienia ruchomego. Warto wybrać się na strzelnicę łuczniczą i tam poznać zasady bezpiecznej obsługi łuku.