Crossfit – co warto wiedzieć o tym treningu?

0
2055
crossfit

Dla kogo jest przeznaczony crossfit? Dla każdego, kto chce być aktywny ruchowo, niezależnie od tego, w jakim jest wieku, czy uprawia już jakąś dyscyplinę sportową, jaki jest poziom jego kondycji fizycznej i jaki cel zamierza osiągnąć dzięki treningowi. Niestety, istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają uprawianie tej dyscypliny.

Dla kogo jest przeznaczony crossfit? Dla każdego, chce być aktywny fizycznie, niezależnie od tego, w jakim jest wieku, czy posiada jakieś doświadczenie w innych dziedzinach sportu, jaki jest poziom jego kondycji i jaki cel zamierza osiągnąć dzięki treningowi. Największą zaletą treningu crossfit jest to, że intensywność ćwiczeń jest dostosowana indywidualnie do danej osoby, do jej predyspozycji (wieku, doświadczenia i kondycji). W związku z tym trening crossfit może zacząć nawet niewytrenowana osoba. Jednak wówczas warunkiem powodzenia treningu jest regularność i zwiększanie intensywności w miarę wzrostu wytrenowania.

Crossfit – dla kogo jest przeznaczony?

Dla osób, które chcą schudnąć

Trening crossfit jest m.in. formą treningu cardio, w którym tętno znajduje się w tzw. strefie „fat burning zone”, czyli na poziomie 60-70 proc. tętna maksymalnego. Wówczas, dzięki dostarczeniu do organizmu odpowiedniej ilości tlenu, dochodzi się do przekształcenia tłuszczów w energię. Poza tym trening cardio reguluje gospodarkę hormonalną, m.in. produkcję hormonów, takich jak somatotropina i insulina (crossfit pozwala utrzymać stały poziom insuliny we krwi, co zapobiega atakom wilczego głodu i tyciu), które pozytywnie wpływają na metabolizm. W związku z tym trening crossfit to nie tylko świetny sposób na odchudzanie, lecz także na kontrolę wagi już po jej ustabilizowaniu.

trening crossfit - co warto o nim wiedzieć

Dla osób, które chcą wymodelować sylwetkę

Poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia można pracować nad konkretnymi mięśniami, często tymi, które są „słabym punktem” na ciele i wymagają szczególnej uwagi podczas treningu (np. brzuch).

Dla osób, które chcą poprawić wydolność organizmu i kondycję

W związku z tym, że trening crossfit jest również formą treningu cardio, ma on dobroczynny wpływ na układ oddechowo-krążeniowy, tj. zwiększa pojemność płuc oraz kurczliwość serca i jego ukrwienie, przez co zwiększa się wydolność organizmu. Poza poprawieniem wydolności krążeniowo-oddechowej, crossfit pozwala także na utrzymanie sprawności stawów i mięśni.

Dla osób przemęczonych, prowadzących stresujący tryb życia

Podczas treningu crossfit wydzielają się hormony szczęścia (endorfiny), które poprawiają samopoczucie. W związku z tym tego typu trening zapewnia więcej energii w ciągu dnia oraz zdrowy i spokojny sen.

Dla osób, które chcą poprawić wyniki sportowe

Crossfit jest przeznaczony także dla osób, które chcą poprawić swoje wyniki sportowe, wykorzystać maksimum swojego potencjału lub przełamać fazę stagnacji. Wówczas crossfit może być uzupełnieniem treningu bazowej dyscypliny sportowej.

Dla osób znudzonych monotonią ćwiczeń

Crossfit jest wspaniałą alternatywą dla monotonnych ćwiczeń na siłowni czy w klubach fitness. Crossfitowcy nie tylko biegają, robią pompki i brzuszki, skaczą na skakance czy podnoszą ciężary, lecz także wiosłują, przenoszą różne przedmioty, przewalają ogromne opony, noszą worki z piaskiem, ciągną liny i robią dziesiątki innych rzeczy, których z pewnością nie można robić na siłowni czy w klubie fitness.

[Głosów:0    Średnia:0/5]