Czy wiesz, jak należy parzyć herbatę? Sprawdź!

0
1912

W życiu ważne są małe przyjemności. Codzienna popołudniowa herbatka może stać się dla nas wyjątkowa, gdy odpowiednio ją zaparzymy i będziemy cieszyć się jej smakiem. Stwórz swój własny rytuał parzenia i odkryj bogaty smak zawarty w liściach tego smakowitego naparu.

Jak parzyć herbatę?

Myślisz, że wiesz, jak parzyć herbatę? Możesz być w błędzie! Nie jest to wcale takie proste i nie wystarczy zalać wrzątkiem liści. W zależności od sposobu parzenia, herbata może dawać inne właściwości i inny smak.

Wiesz dlaczego warto pić rooibos? Albo białą herbatę? Albo zieloną matchę? Tych informacji szukaj na www.herbata.info.

Kilka wskazówek na temat parzenia znajdziesz poniżej. Pomogą Ci one odnaleźć Twój idealny herbaciany smak!

Zapamiętaj i zastosuj – zasady parzenia herbaty

1. Każdą herbatę parzy się inaczej.

Chodzi tu głównie o temperaturę, ilość zaparzeń (przed tym idealnym, gdy liście oddadzą swój najlepszy aromat), jakość wody i czas parzenia. Na każdym opakowaniu znajdziesz zalecenia specjalistów, jak powinno się daną herbatę parzyć.

2. Eksperymentuj.

Nie bój się eksperymentować. Może i zmarnujesz do tego trochę suszu, ale pozwoli Ci to odnaleźć te idealne proporcje, dzięki którym picie herbaty sprawi Ci najwięcej przyjemności. Zmniejszaj i zwiększaj czas parzenia, temperaturę i ilość suszu. Parz krócej, z większą ilością suszu i na odwrót. Za każdym razem herbata będzie nieco inna.

3. Zagrzej naczynie.

Z każdym przelaniem wrzątku do zimnego naczynia, traci on ok. 10 stopni Celsjusza. Naczynie, w którym będziesz pić, wypłucz więc wrzątkiem, aby nie stracić temperatury naparu, bo wtedy wyciągnięcie najlepszego aromatu będzie trudniejsze.

4. Czas parzenia a liście.

Im drobniejsze liście, tym powinien być krótszy czas parzenia i na odwrót. Wynika to z tego, że drobniejsze liście, szybciej oddają swój aromat

5. Użyj wody z butelki.

Do parzenia używaj wody dobrze zmineralizowanej i o odpowiedniej twardości. Jeśli użyjesz w jednej herbacie wody z kranu, a w drugiej wody dobrej jakości z butelki, to zobaczysz ogromną różnicę w smakach. 

6. Dodatki na samym końcu.

Dodatki dodawaj dopiero wtedy, gdy herbata osiągnie już oczekiwany kolor i aromat. Odcedź napar i dopiero wtedy dodawaj miód, cukier czy cytrynę. W niektórych przypadkach, np. cytryny, liście w kontakcie z nią uwalniają toksyczne substancje.

Teraz już wiesz, jak parzyć herbatę? Odnajdź swój idealny smak i ciesz się każdym łykiem, tego cudownego naparu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]