Czy wypadaniu włosów można zapobiec?

0
2773
Czy wypadaniu włosów można zapobiec?

Przejściowe wypadanie włosów nie jest groźne i nie prowadzi do wyłysienia, ale systematyczna utrata włosów stanowi już poważny problem, który może wskazywać na schorzenia endokrynologiczne. Zdarza się, że pojawia się w przypadku chorób ogólnoustrojowych lub pod wpływem zażywania pewnych leków, ale przyczyna może być również genetyczna.

Codzienne wypadanie włosów – czy to normalne?

Każdy włos przechodzi przez pewien cykl, który składa się z fazy wzrostu, fazy przejściowej i fazy spoczynku, podczas której wypada. Włosy rosną w różnym tempie i znajdują się w różnych fazach rozwoju, dlatego za normę przyjmuje się wypadanie 60-100 włosów w ciągu dnia. W związku z powyższym nie należy wpadać w panikę, gdy na szczotce zostanie trochę włosów lub pojedyncze włosy przykleją się do ubrania.

Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów

Gdy włosy zaczynają wypadać w większej ilości, należy jak najszybciej znaleźć przyczyny. Czasem wystarczy zredukować poziom stresu i zadbać o prawidłową dietę, aby wszystko wróciło do normy, ale nie zawsze to wystarcza. Dzieje się tak dlatego, że za wypadanie włosów mogą odpowiadać rozmaite choroby, w tym choroby endokrynologiczne, zażywane leki lub czynniki genetyczne. Najczęstszym powodem utraty włosów jest łysienie androgenowe, które dziedziczy się poprzez geny. Niestety nie ustalono jeszcze, które geny konkretnie odpowiadają za tą przypadłość. Włosy wypadają z powodu nadwrażliwości receptorów cebulek włosowych na obecność androgenów we krwi. Łysienie androgenowe jest zwykle przypisywane mężczyznom, ale może występować również u kobiet. Zostało zakwalifikowane jako choroba i znajduje się w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Naturalne substancje wzmacniające włosy – kiedy pomagają?

Specjalne płyny do włosów z ekstraktami roślinnymi są reklamowane jako remedium na osłabione i wypadające włosy. Czy jednak faktycznie mogą pomóc? Zdecydowanie warto po nie sięgnąć, gdy włosy tracimy pod wpływem stresu, niedoboru składników odżywczych, po ciąży lub przebytej chorobie, ponieważ stymulują wzrost włosów i wzmacniają ich strukturę. Dostarczają włosom potrzebne składniki odżywcze. Warto stosować preparaty na bazie wyciągów roślinnych z: rozmarynu, czarnej rzepy, skrzypu polnego, pokrzywy, żeń szenia i miłorzębu japońskiego. Niestety ich działanie nie będzie zauważalne, gdy mamy do czynienia z chorobami endokrynologicznymi czy też z łysieniem androgenowym.

Substancje aktywne skuteczne w leczeniu łysienia

Na łysienie androgenowe nie pomoże wcieranie ziołowych mikstur, ale istnieje lek o udowodnionym działaniu. Za jego skuteczność odpowiada minoksydyl – substancja czynna poddana badaniom, które wyraźnie potwierdziły jej skuteczność. Wszystkiego o przeciwdziałaniu wypadaniu włosów można dowiedzieć się w tym miejscu: http://stopwypadaniuwlosow.pl/#/. Minoksydyl nie tylko zapobiega utracie włosów, ale również stymuluje ich wzrost w miejscach, gdzie powstała łysina. Genetycznie uwarunkowane łysienie androgenowe można z powodzeniem leczyć. Ważna jest systematyczność stosowania leku i podjęcie leczenia w jak najwcześniejszej fazie łysienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]