Depresja to problem dotykający nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci i młodzież. Z depresją zmaga się wiele osób poniżej 18 roku życia, a zaburzenie to może współwystępować z różnymi innymi dysfunkcjami psychicznymi lub problemami osobowościowymi. Poniżej udzielamy kilku porad: czytając ten artykuł dowiesz się jak rozpoznać depresję u swojego dziecka, jak objawia się ona u młodzieży w wieku szkolnym oraz gdzie szukać profesjonalnej pomocy w tym temacie.
Depresja u dzieci – coś więcej niż problemy z samopoczuciem
Temat depresji jest często przedstawiany w mediach, jednak nie zawsze w sposób poprawny i zgodny z wiedzą medyczną na ten temat. W rezultacie potoczne wyobrażenie o depresji daleko odbiega od jej realnego, klinicznego obrazu. Niestety, w konsekwencji dominują uprzedzenia zarówno względem osób cierpiących na tę przypadłość, jak i samego jej przebiegu.
Depresja u dzieci może objawiać się na różne sposoby. W dużym stopniu zależy to od stopnia rozwoju dziecka. Im jest ono starsze, tym łatwiej ocenić symptomy problemów, z którymi się boryka, oraz łatwiej jest mu też podzielić się swoim emocjami i lękami.
W przypadku dzieci najmłodszych – w okresie przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym – najczęstszymi objawami są: bóle brzucha, głowy i nóg, utrata apetytu, moczenie nocne. Do tego dochodzą niekiedy symptomy takie, jak: apatia, drażliwość, unikanie kontaktów z innymi osobami, alienowanie się, lęk separacyjny.
Odmiennie wygląda gama symptomów w przypadku kilkunastolatków. Najczęściej doskwierającymi im symptomami są: uczucie smutku, przygnębienie, nieuzasadnione rozpaczanie, drażliwość, wybuchy złości, agresja werbalna i fizyczna względem swojego otoczenia, apatia, brak zdolności do odczuwania radości (anhedonia). Dodatkowo często powtarzającymi się symptomami depresji u nastolatków są: porzucanie dotychczasowego hobby, brak pomysłów na spędzanie czasu wolnego, częste przesiadywanie w domu oraz zaniedbanie higieniczne.
Depresja u młodzieży a zaburzenia nerwicowe i lękowe
Depresja często objawia się poprzez określone zachowania i nawyki słowne, które może przejawiać twoje dziecko. Jeśli zadręcza się ono nachalnie powracającymi i dręczącymi myślami, to wówczas warto zwrócić szczególną uwagę na jego stan. Depresyjne myślenie może wyrażać się w często powtarzanych formułach „jestem bezwartościowy”, „moje życie nie ma sensu”, „nic mi się nie uda”. Powtarzające się i niechciane myśli, w szczególności takie, za którymi idą kompulsywne zachowania, mogą być także objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego.
Również nieuzasadnione napady lęku oraz podejmowane pod jego wpływem impulsywne działania mogą świadczyć o problemach natury psychicznej – zaburzeniach lękowych lub właśnie o depresji. W takich sytuacjach leczeniem zajmują się specjaliści – w pierwszej kolejności warto skierować swoje kroki do psychoterapeuty dziecięcego, a w razie konieczności w proces leczenia zostanie włączony także psychiatra. Warszawa, Wrocław , Katowice, Kraków czy Łódź to miasta, w których można uzyskać pomoc specjalistów z sieci Klinik PsychoMedic. Do młodych pacjentów z całej Polski kierowana jest natomiast oferta profesjonalnej pomocy online.
Nie należy obawiać się pierwszego kontaktu z psychiatrą dziecięcym, gdyż spotkanie takie nie jest obciążające dla dziecka, lecz często bywa pierwszym i ważnym krokiem w jego przyszłej terapii. Warto podkreślić, że samo przeprowadzenie szczerej rozmowy z elementami pogłębionego wywiadu psychologicznego przynosi efekt terapeutyczny, który pozwoli dziecku zmierzyć się z jego problemami. Aktualnie stosowane leczenie farmakologiczne jest natomiast bezpieczne i nie daje niebezpiecznych skutków ubocznych.