Do czego służą kardiografy?

0
2878
Do czego służą kardiografy?

Chyba każda osoba, u której podejrzewano czy też która ma problemy z sercem, zdaje sobie sprawę czym jest EKG. Elektrokardiografia, ponieważ jest to rozwinięcie tego skrótu, ma dzisiaj bardzo duże znaczenie w medycynie. W celu wykonania badania EKG wykorzystuje się specjalne urządzenia, które nazywane są elektrokardiografiami, kardiografami czy po prostu EKG.

Elektrokardiografia (EKG) jest to specjalny zabieg diagnostyczny stosowany w rozpoznawaniu chorób serca. Celem zabiegu jest rejestracja elektrycznej czynności mięśnia sercowego poprzez specjalne elektrody umieszczane na powierzchni skóry. Badanie bazuje na różnicy potencjałów (napięć) pomiędzy dwoma elektrodami. Wyniki badania można zobaczyć w postaci krzywej elektrokardiograficznej na monitorze lub też wydruku na papierze milimetrowym.

Jak wygląda badanie EKG?

Jak już wspomnieliśmy, kardiograf jest urządzeniem bazującym na badaniu napięć zachodzących pomiędzy dwoma elektrodami przypinanymi do klatki piersiowej pacjenta. Mogą być one również przymocowane do kończyn. Standardowo wykonuje się badania spoczynkowe, ale również mogą mieć one inny charakter.

Badanie to jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta i nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania, na przykład ograniczenia przyjmowania pokarmów. Zazwyczaj badanie trwa przez kilka minut i trzeba w jego trakcie pozostać w bezruchu, ponieważ skurcze mięśni mogą spowodować zaburzenie wyniku i tym samym jego prawidłowej interpretacji przez lekarza.

Rodzaje badania EKG:

  • EKG standardowe, spoczynkowe – badanie to odbywa się najczęściej w gabinecie medycznym, ale może być też przeprowadzone z użyciem urządzeń mobilnych
  • EKG wysiłkowe, test wysiłkowy, elektrokardiograficzna próba wysiłkowa – jest to badanie w trakcie zwiększającego się wysiłku fizycznego na bieżni
  • holter EKG, monitor holterowski EKG – urządzenie EKG rejestruje wtedy pracę serca w sposób ciągły, przez całą dobę, co pozwala na zbadanie rytmu pracy serca przez 24 godziny

Zatem kardiograf to bardzo pomocne urządzenie w badaniu stanu serca. Warto jednak pamiętać, że prawidłowy zapis EKG wcale nie wyklucza istnienia chorób, niemniej jednak jeżeli stwierdza się zaburzenia, najczęściej są one potwierdzeniem występowania schorzeń serca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]