Estetyka i trwałość wykonania – protezy termoplastyczne

0
15301
Estetyka i trwałość wykonania - protezy termoplastyczne

Z całą pewnością współcześni użytkownicy mają już dość ciężkich, niewygodnych protez – teraz liczą na coś więcej ze strony nowoczesnej protetyki. Tradycyjne protezy nie pozwalają cieszyć się smakiem ulubionych potraw czy po prostu – uśmiechać się bez obaw. Na szczęście rynek oferuje Pacjentom nowoczesne protezy termoplastyczne – przełomowy produkt, lekki i w pełni bezpieczny.

Zalety protez elastycznych

Protezy termoplastyczne (elastyczne) to nowoczesne protezy zębowe wykonane z zaawansowanych technologicznie tworzyw termoplastycznych. Użyte do produkcji materiały powodują, że protezy te są o wiele bardziej estetyczne i trwalsze od dotychczasowych (akrylowych lub szkieletowych, wykonanych z metalu). Są też wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Ich sprężysta konstrukcja ułatwia dopasowanie protezy, umożliwiając użytkownikowi poczucie wyjątkowego komfortu.

Protezy elastyczne są właściwie niewidoczne dla innych osób, gdyż nie zawierają żadnych metalowych elementów (na przykład haczyków czyli klamer służących do mocowania), a całość jest wykonana w naturalnej kolorystyce dobranej indywidualnie do potrzeb.

Wreszcie można bez przeszkód uśmiechać się, nie obawiając się spojrzeń czy przykrych komentarzy osób postronnych. Można też cieszyć się niczym niezmąconym smakiem ulubionych potraw czy napojów, ponieważ protezy termoplastyczne są całkowicie bezzapachowe i bezsmakowe. Dzięki idealnie gładkiej powierzchni nie ulegają przebarwieniom. Optymalnie gładka powierzchnia sprawia również, że wraz z upływem czasu protezy nie nabierają ”zapachu” charakterystycznego dla protez akrylowych i metalowych, związanego z regularnym stosowaniem uzupełnień.

Warto zwrócić uwagę na – wcześniej nieosiągalną – wytrzymałość mechaniczną protez termoplastycznych. W przypadku upuszczenia protezy czy innego zdarzenia losowego, tradycyjne protezy wymagały naprawy lub wymiany. Tymczasem protezy termoplastyczne, dzięki zastosowaniu zaawansowanych materiałów, są trwałe i jednocześnie sprężyste, co oznacza, że są praktycznie niełamliwe.

Charakterystyka materiału

Nasuwa się pytanie: co to za materiały, z których wykonywane są protezy termoplastyczne?
Materiałami termoplastycznymi nazywa się tworzywa sztuczne, które w temperaturze pokojowej odznaczają się znaczną elastycznością. Pod wpływem wysokiej temperatury przechodzą w formę płynną, by następnie poprzez wtryśnięcie lub wtłoczenie ich w odpowiednio przygotowaną formę, uzyskać pożądany kształt protezy.

Do stosowanych obecnie w protetyce tworzyw termoplastycznych zalicza się acetale, nylony, żywice winylowe oraz tworzywa akrylopolimerowe.

Stosunkową nowością jest żywica termoplastyczna (kopolimer zwany F.J.P), jako alternatywa dla stosowanych materiałów z grupy poliamidów (na przykład nylonów).

Ciągłe badania prowadzone nad technologią związaną z termoplastami dają pewność rozwoju tej dziedziny stomatologii estetycznej. Pamiętajmy jednak, że o wyborze właściwego materiału i odpowiedniej protezy wciąż decyduje lekarz dentysta, po uprzednim przygotowaniu jamy ustnej pacjenta, to znaczy po przeprowadzeniu badania dentystycznego, rentgenowskiego oraz wykonaniu odpowiedniego leczenia.

Pewność i bezpieczeństwo użytkowania

Na koniec należy podkreślić, iż protezy termoplastyczne są zupełnie bezpieczne dla użytkowników. Posiadają wszelkie wymagane dopuszczenia i certyfikaty, a wielokrotne badania i testy kliniczne dowiodły ich niezawodności.

Ponadto materiały termoplastyczne nie zawierają monomeru resztkowego, czyli związku chemicznego uwalnianego w trakcie użytkowania protez akrylowych. Ma to ogromne znaczenie dla alergików – teraz używanie protez staje się nie tylko bardziej komfortowe, ale również zdrowsze i bezpieczne.

Źródło: Gabinet Stomatologiczny Dental Med

[Głosów:47    Średnia:3.1/5]