Jakich kosmetyków trzeba unikać latem?

0
4115
Jakich kosmetyków trzeba unikać latem?
Jakich kosmetyków trzeba unikać latem?

Stosowanie kosmetyków ma swój jeden cel. Każdy to robi bo chce poprawić swój wygląd. Nie od dziś wiadomo, iż kosmetyki poprawiają wygląd doraźnie, bądź dzięki nim można uzyskać długotrwałe efekty. Rynek kosmetyczny jest obecnie bardzo rozbudowany, dlatego też można znaleźć zarówno upiększające, jak i pielęgnujące preparaty. Należy jednak postępować z nimi rozsądnie, gdyż nawet najlepszy kosmetyk, gdy jest nieodpowiednio stosowany może przynieść więcej szkody niż pożytku. Szczególnie latem, kiedy jesteśmy znacznie bardziej narażeni na promieniowanie słoneczne, które może wchodzić w interakcje z kosmetykiem dlatego też powinniśmy uważać, na stosowanie niektórych z nich.

Jest wiele preparatów, których stosowanie latem się odradza.

Oczywiście jeśli ktoś przebywa niemal zawsze w pomieszczeniu, bądź stosuje stabilne filtry z najwyższym faktorem, teoretycznie może stosować wszelkiego rodzaju kosmetyki przez cały rok, nie mniej jednak kiedy nasza skóra jest narażona latem, bądź późną wiosną, czy wczesną jesienią na promieniowanie słoneczne to warto uważać na niektóre substancje zawarte w kosmetykach.

Dlaczego należy unikać retinolu?

Kosmetolodzy oraz dermatolodzy przestrzegają przed stosowaniem retinolu latem, zwłaszcza w wysokim stężeniu. Może on podrażniać skórę, a także powodować powstawanie przebarwień. Skóra pod wpływem wysokiego stężenia witaminy A może się złuszczać, co sprawia, iż jest wtedy wyjątkowo delikatna i narażona na działanie promieniowania słonecznego. Dlatego też kurację retinolem odradza się w miesiącach, gdy panuje dość duże nasłonecznienie.
Odradza się również stosowanie niektórych hydroksykwasów, które to mają swoje zastosowanie zarówno w peelingach, jak i kuracjach odmładzających, czy przeciwtrądzikowych. Wśród szczególnie niebezpiecznych latem wymienia się takie kwasy jak: glikolowy, salicylowy, pirogronowy, czy po prostu takie, które ewidentnie złuszczają naskórek. Wystawianie na słońce skóry wcześniej potraktowanej kwasami może spowodować przebarwienia.

Mgiełki zamiast perfum

Co ciekawe latem, zwłaszcza na plaży powinniśmy uważać również na zwykłe perfumy, gdyż zawarty w nich alkohol może być przyczyną pojawienia się przebarwienia w miejscu, które potraktujemy perfumami. Warto wówczas korzystać ze specjalnych odświeżających mgiełek, które nie są produkowane na bazie alkoholu.

Jednak nie tylko kosmetyki stosowane na skórę w połączeniu z promieniowaniem słonecznym mogą spowodować powstawanie przebarwień. Niebezpieczne jest również picie ekologicznych naparów z dziurawca, czy też nagietka. Mogą one bowiem przyczynić się do powstania przebarwień.

Najlepszy jest okres jesienno-zimowy

Zarówno kwasy, jak i retinol oraz inne substancje złuszczające mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na cerę pod warunkiem, iż są one stosowane w odpowiednim czasie oraz w należyty sposób. Przed stosowaniem danego kosmetyku zwłaszcza latem warto się dowiedzieć wcześniej, czy jest to bezpieczne oraz, czy nie spotkają nas z tego powodu przykre konsekwencje. Różnego rodzaju kuracje złuszczające zaleca się przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]