Kawa – czy jest zdrowa? Jak wybierać, pić kawę aby było zdrowo?

0
960
kawa

Ponad połowa Polaków regularnie pije kawę, większość z nas robi to jeszcze przed wyjściem z domu do pracy! A jakie to ma skutki dla naszego zdrowia? Czy kawa jest zdrowa i jak należy ją wybierać i pić, aby nie była szkodliwa dla naszego organizmu? Sprawdzamy w artykule.

Czy kawa jest zdrowa?

Wiele się słyszy o negatywnym działaniu kawy, jednak większość tych teorii to mity… Co więcej, kawa może być zdrowa, może pomóc przy migrenowych bólach głowy czy przeciwdziałać miażdżycy, pod warunkiem, że kupujesz ją w dobrych sklepach z kawą lub w palarni kawy. Zdrowa kawa to taka z dobrego źródła, kawa wysokiej jakości o jasno określonym pochodzeniu. Kupując kawę w palarni, dokładnie wiesz, skąd pochodzą ziarna oraz według jakich receptur została wypalona. Picie kawy z marketu nie przyniesie takich korzyści, tym bardziej, jeśli zdecydujesz się na tę już zmieloną.

Zdrowotne właściwości kawy

Zacznijmy od tych najbardziej oczywistych właściwości – kawa obniża stres, ma zatem działanie terapeutyczne, ponadto poprawia krążenie krwi oraz ma lekkie działanie moczopędne. Co ważne, kawa przyspiesza przemianę materii może być więc bardzo pomocna przy zaparciach. Ma również właściwość rozszerzania obwodowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu łagodzi bóle migrenowe, jest także źródłem antyoksydantów – działa jak eliksir młodości.

Jak zdrowo pić kawę?

Trzeba jednak pamiętać, że aby kawa nie szkodziła, należy ją pić w odpowiedni sposób, jaki? Podpowiadamy w kilku prostych radach.

  • Pij kawę naprzemiennie z wodą, najlepiej szklankę kawy uzupełniać szklanką wody, szczególnie jeśli jesteś miłośnikiem espresso, doppio lub innych mocniejszych kaw.
  • Nigdy nie pij kawy na czczo, w przeciwnym razie nie ma mowy o jej zdrowotnym działaniu, a wręcz przeciwnie picie kawy na czczo znacząco podrażnia błonę śluzową żołądka, co w przyszłości może mieć bardzo negatywne skutki dla twojego zdrowia.
  • Pij czarną kawę. To cukier i naszpikowana chemią śmietanka są bardziej szkodliwe niż kawa, dlatego zdrowiej jest pić czarną kawę bez dodatków.
  • Pij świeżo mieloną kawę, jest ona zdecydowanie najzdrowsza. Pamiętaj też, że wcale nie potrzebujesz do tego automatycznego ekspresu do kawy, dużo tańszym, a równie skutecznym rozwiązaniem jest młynek do kawy, zarówno ten ręczny, jak i automatyczny. Ponadto świeżo zmielona kawa jest o wiele bardziej aromatyczna i smaczniejsza niż ziarna, które po zmieleniu zdążyły już wywietrzeć.
  • Unikaj kaw 3w1 i kaw rozpuszczalnych, staraj się kupować tylko ziarna dobrej jakości, o których wiesz, skąd pochodzą.

To tylko kilka z najważniejszych zasad, do których warto się stosować, aby picie kawy było przyjemnością, a przy tym nie szkodziło naszemu organizmowi. Ważne jednak jest, aby znać umiar i słuchać swojego organizmu. Niektórzy mogą pić codziennie po 2-3 filiżanki mocnego i aromatycznego espresso, bez negatywnych skutków dla zdrowia, innym w zupełności wystarczy delikatne latte macchiato z kremową pianką, raz w ciągu dnia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]