Nadmierne pocenie dłoni to dolegliwość, która dokucza w życiu społecznym. Z powodu zwiększonej potliwości wiele osób rezygnuje z niektórych aktywności.
Kiedy można mówić o nadmiernej potliwości dłoni? Taki stan pojawia się wówczas, kiedy gruczoły potowe produkują nadmierną ilość potu. Usuwanie nadmiaru wody z organizmu pozwala regulować temperaturę ciała i dostosować się do warunków atmosferycznych. Normalnym zjawiskiem jest pocenie się podczas aktywności fizycznej lub pobytu w saunie. Jednak ciągle mokre dłonie są wynikiem nieprawidłowego działania organizmu. Najczęściej ma to podłoże genetyczne. Inną przyczyną może być długotrwały stres, emocje, zaburzenia hormonalne lub niezdiagnozowana i nieleczona nerwica.
Nadpotliwość leczy się z pomocą specjalnych antyperspirantów, leków przyjmowanych doustnie lub zastrzyków z botoksu. Warto przybliżyć terapię z zastosowaniem toksyny botulinowej, ponieważ daje ona znakomite rezultaty. Najpierw przeprowadza się test Minora, który polega na posmarowaniu miejsc narażonych na wzmożoną potliwość jodyną a następnie umieszcza się tam skrobię. Wynik badania jest dodatni, jeżeli miejscu ulegnie ściemnieniu. Właśnie tam należny zastosować zastrzyk z toksyną botulinową. Nie jest to zabieg bolesny, niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować znieczulenie miejscowe w postaci maści. Preparat wprowadza się za pomocą bardzo cienkiej igły podskórnie, a całość trwa od kilku do klikunastu minut. Celem tego działania jest zablokowanie nerwów zaopatrujących gruczoły wydzielania zewnętrznego, które są odpowiedzialne za produkcję potu. Substancja zaczyna działać w trzeciej dobie od wprowadzenia. Efekt utrzymuje się przez około 6 do 9 miesięcy. W początkowym stadium po zabiegu może występować obrzęk i zaczerwienienie dłoni, które ma charakter przemijający.
Warto rozważyć skorzystanie z tej formy terapii w przypadku uporczywego nadmiernego pocenia się różnych partii ciała, ponieważ daje ona wymierne korzyści dla pacjenta i znacznie podnosi jakość życia społecznego.