Prowadzenie ciąży – co trzeba wiedzieć?

0
2902

Kobieta w ciąży wymaga odpowiedniej opieki medycznej – nawet jeśli cała ciąża przebiega prawidłowo, należy wykonywać badania, które zalecane są w kolejnych tygodniach. Ponadto odpowiednia opieka pozwala zniwelować stres, który towarzyszy kobiecie szczególnie podczas pierwszej ciąży.

Na czym polega prowadzenie ciąży?

Lekarz prowadzący ciążę staje się swego rodzaju opiekunem ciężarnej przez kolejne miesiące.

Prowadzi on konsultacje ginekologiczne, wykonuje i zleca poszczególne badania, dobrze jest też, jeśli służy pomocą i radą także poza wizytami – niektórzy lekarze udostępniają swoje adresy mailowe lub numery telefonów, aby ich pacjentki miały możliwość rozwiania swoich wątpliwości lub uzyskania rady w miarę swoich potrzeb. Lekarz prowadzący czuwa nad tym, aby wszystkie badania były przeprowadzone w odpowiednim czasie i kontroluje ich wyniki. Jego opieka jest szczególnie cenna dzięki temu, że zna on pacjentkę i jej dokumentację od początku ciąży, dlatego też może dobierać najbardziej efektywne, korzystne i bezpieczne metody radzenia sobie z ewentualnymi dolegliwościami. Wie także, jakie warunki będą najlepsze dla samego porodu.

Jak wybrać lekarza prowadzącego?

Podczas wyboru lekarza prowadzącego należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest to, czy lekarz, którego bierzemy pod uwagę podczas wyboru, pracuje w szpitalu, w którym ciężarna chciałaby rodzić – często pacjentka chciałaby, aby to lekarz prowadzący odbierał poród. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż zna on przebieg ciąży oraz preferencje i obawy rodzącej, dzięki czemu może zatroszczyć się o odpowiednie warunki. Niektóre placówki, takie jak Szpital Medicover, oferują pakiety porodowe, które odpowiadają na takie potrzeby. Kolejną ważną kwestią jest kontakt z lekarzem: opiekę powinien sprawować specjalista, z którym nawiążemy dobry kontakt i który będzie cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania. Idealnie, gdyby udostępniał swój numer telefonu w przypadku konieczności nagłej sytuacji. Ponadto dobrze jest zasięgnąć opinii – doskonałym wyborem może być lekarz polecony i wypróbowany przez znajomą.

[Głosów:2    Średnia:5/5]