Soczewki kontaktowe całodobowe Night&Day – na czym polega noszenie soczewek bez ściągania na noc?

0
982
Soczewki kontaktowe całodobowe

Większość osób, które używają na co dzień soczewek, decyduje się na modele przeznaczone do noszenia w trybie miesięcznym, jednodniowym, lub nieco rzadziej dwutygodniowym. Warto jednak wiedzieć, że jest jeszcze jedna alternatywa, która może stanowić rozwiązanie dla tych, którym zakładanie i zdejmowanie szkieł kontaktowych jest problematyczne. Są to soczewki kontaktowe całodobowe, przeznaczone do ciągłego noszenia bez ściągania przez miesiąc. Dla kogo są polecane, czy nie stanowią zagrożenia dla oczu i co jeszcze musisz o nich wiedzieć?

Na czym polegają soczewki kontaktowe całodobowe?

Przeglądając oferty wielu producentów, znaleźć można soczewki opisane dodatkowo słowami “Night&Day”. Przyzwyczajeni do powtarzanych jak mantra zdań o konieczności zdejmowania szkieł korekcyjnych po upływie kilku godzin możemy być mocno zaskoczeni, po raz pierwszy zetknąwszy się z takim pojęciem. Czym zatem są całodobowe soczewki kontaktowe? Otóż są to soczewki, które jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do noszenia bez konieczności zdejmowania aż przez cały miesiąc! Podobnie jak w przypadku soczewek miesięcznych po upływie trzydziestu dni należy je po prostu zdjąć, wyrzucić i zastąpić nowymi. Jak to możliwe? – rodzi się pytanie. Soczewki tego typu wykonane są ze specjalnego tworzywa, które charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem przepuszczalności tlenu, co umożliwia oku przeprowadzenie wszelkich niezbędnych procesów, koniecznych do jego prawidłowego funkcjonowania. Nie każdy może z nich korzystać w takiej formie na co dzień, dlatego chcąc spróbować takiego rozwiązania, bezwzględnie należy się umówić na wizytę kontrolną u specjalisty,

Soczewki kontaktowe Night&Day – zalety i wady

Korzystanie z soczewek kontaktowych night&day jest niewątpliwie wyjątkowo wygodne, szczególnie w przypadku osób, które prowadzą nieregularny tryb życia, czy też w momencie przebywania dłuższy czas w miejscu, gdzie trudno o zapewnienie odpowiednich warunków higienicznych. Mają one jednak zarówno mnóstwo zalet, jak i sporo wad. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że decydując się na ten rodzaj soczewek miesięcznych, konieczne są regularne wizyty u okulisty, aby na bieżąco kontrolować kondycję oka i sposób, w jaki reaguje na taki tryb noszenia. Soczewki kontaktowe całodobowe nie powinny także mieć kontaktu z wodą oraz makijażem, gdyż bakterie i zabrudzenia z łatwością mogą doprowadzić do infekcji, dlatego też konieczna jest szczególna ostrożność i nacisk na właściwą pielęgnację. Oko w takim wypadku jest także często bardziej przesuszone, niż w przypadku tradycyjnych szkieł, gdyż nie ma ono kiedy zregenerować się całkowicie, a ilość przepuszczanego tlenu, choć wystarczająca, nigdy nie będzie dla niego tak komfortowa, jak całkowity brak jakiejkolwiek powłoki. Z tego względu konieczne może się okazać stosowanie kropli nawilżających do oczu, które skutecznie zapobiegają nieprzyjemnym skutkom ubocznym.

Czy noszenie całodobowych soczewek kontaktowych jest bezpieczne?

Powodem, dla którego wiele osób obawia się na własnej skórze wypróbować soczewek kontaktowych całodobowych, jest troska o bezpieczeństwo oczu. Pewne jest, że świadome i uważne korzystanie z tego rozwiązania nie ma żadnych negatywnych skutków dla oka, materiał, z którego są one wykonane, znacznie różni się bowiem od tradycyjnych szkieł, ilość przepuszczanego tlenu rzeczywiście pozwala więc na zachodzenie wszelkich niezbędnych dla oczu procesów. Niezwykle ważna jest jednak prawidłowa pielęgnacja za pomocą płynu do soczewek, regularne czyszczenie szkieł, a także ostrożne obchodzenie się z wodą czy makijażem. Poleca się także przez kilka dni w miesiącu mimo wszystko ściągać soczewki na noc, aby dać oku odpocząć. Odpowiedzialne użytkowanie, dobry jakościowo produkt od renomowanej marki, a także regularne wizyty kontrolne u specjalisty zapewniają jednak pełne bezpieczeństwo przy korzystaniu z tego rodzaju udogodnienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]