Suplementacja aminokwasami: wszystko, co musisz wiedzieć

0
623

Świadomość ludzi na temat zdrowego stylu życia stale rośnie. Coraz częściej słyszy się o suplementacji, która ma wspomóc organizm na różnych płaszczyznach. Jednym z popularnych preparatów wśród sportowców są aminokwasy. Co kryje się pod tą nazwą? Kiedy warto przyjmować aminokwasy? Wyjaśniamy!

Czym są aminokwasy?

Aminokwasy to związki organiczne, które pełnią różne funkcje z ludzkim organizmie. W większości przypadków składają się z azotu, węgla, tlenu i wodoru (do wyjątków zaliczymy metioninę i cysteinę – zawierają również siarkę). 

Podział aminokwasów

Aminokwasy dzielą się na trzy główne grupy: 

  • egzogenne – są niezbędne do życia; organizm nie umie wyprodukować ich samodzielnie,
  • endogenne – organizm jest w stanie wytworzyć je samodzielnie,
  • półegzogenne (względnie egzogenne).

Aminokwasów egzogennych jest 8. Wśród nich wymienimy m.in. lizynę, metioninę, leucynę, izoleucynę czy fenyloalaninę. Aminokwasy endogenne to np. glicyna, alanina, arginina i kwas glutaminowy, natomiast półegzogenne – tyrozyna i cysteina. 

Rola aminokwasów w organizmie

Aminokwasy pełnią ważną funkcję w organizmie każdego człowieka. Budują białka, biorą udział w produkcji hormonów, płynów ustrojowych i neuroprzekaźników, mają znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także wspomagają regenerację uszkodzonej skóry i innych komórek ciała. A jak to wygląda w przypadku poszczególnych aminokwasów? Izoleucyna odpowiada za regulację poziomu stężenia glukozy we krwi, cytrulina rozszerza naczynia krwionośne, a tauryna przeciwdziała hipoglikemii. 

Aminokwasy a trening

Aminokwasy mogą być wykorzystywane jako źródło energii u osób, które wykonują intensywne ćwiczenia fizyczne. Podczas treningów zaleca się suplementację aminokwasami rozgałęzionymi (BCAA), czyli leucyną, waliną i izoleucyną. Działanie tych związków może przyspieszać regenerację mięśni, zmniejszać uczucie zmęczenia i blokować katabolizm mięśniowy. Ponadto jest wsparciem w budowaniu masy mięśniowej. 

Suplementacja aminokwasami podczas redukcji

Suplementy zawierające aminokwasy mogą wesprzeć organizm w czasie redukcji. Ich rolą jest bowiem ochrona mięśni przed katabolizmem, do którego może doprowadzić odchudzanie. Prawidłowo odżywione mięśnie podczas redukcji nie tracą swojej pierwotnej objętości. 

Szeroki wybór suplementów zawierających aminokwasy znajdziesz na stronie olimpstore.pl. Propozycją sklepu są kompozycje aminokwasów BCAA i EAA oraz wiele innych produktów. Suplementy dostępne są w przystępnych formach – w kapsułkach, tabletkach czy proszkach. Do wyboru masz różne smaki, a w tym ananasowy, cytrynowy, pomarańczowy czy truskawkowy. Wybierz idealny suplement dla siebie i ciesz się świetną formą przed lata!

[Głosów:0    Średnia:0/5]