Wiosenna pułapka – najczęstsze urazy u dzieci w marcu i kwietniu

0
910
Wiosenna pułapka

Wiosna i związane z nią zmiany w przyrodzie zachęcają do wyjścia w plener oraz do zwiększenia aktywności fizycznej. W tym i poprzednim roku ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią wielu z nas ostatnie kilka miesięcy spędzało głównie w czterech ścianach, przed ekranem komputera lub na kanapie przed telewizorem. Z pewnością miało to wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną. Wielomiesięczne unieruchomienie ma swoje negatywne konsekwencje. Wiele osób zaczęło zmagać się z dodatkowymi kilogramami i dolegliwościami bólowymi w obrębie kręgosłupa i narządu ruchu. Do tego dochodzi ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu związane z przesileniem wiosennym. Ruch na świeżym powietrzu, dotlenienie organizmu spowoduje dopływ energii, poprawę kondycji fizycznej i zwiększenie odporności szczególnie cennej w czasie pandemii. Powrót do aktywności fizycznej bywa jednak dla wielu dość trudny i dlatego należy się do niego przygotować, bo gwałtowna zmiana może stać się przyczyną kontuzji.

Wiosenna aktywność dzieci

Zawsze z nadejściem wiosny wzmaga się aktywność fizyczna dzieci. Wyższa temperatura, dłuższy dzień i przyjazna aura sprzyjają podejmowaniu wysiłku fizycznego w formie gier, zabaw i treningów na świeżym powietrzu. Różne formy aktywności fizycznej, oprócz korzyści zdrowotnych i wzmocnienia organizmu, są obarczone również ryzykiem urazu lub kontuzji. Szczególnie w tym roku, po długim okresie zamknięcia spowodowanego pandemią, ruchliwe i radosne dzieci mogą mieć problem z zachowaniem ostrożności i przewidzeniem niebezpieczeństw związanych z ruchem na świeżym powietrzu. Rolą opiekunów jest możliwie pełne zapewnienie bezpiecznego korzystania aktywności fizycznej. Warto przygotować dziecko do zwiększonej aktywności fizycznej i odpowiedniego korzystania ze sprzętów rekreacyjnych takich jak deskorolki, rowery, hulajnogi elektryczne i inne. Sprzęty sportowe związane z dużym pędem w trakcie jazdy przy nieumiejętnym korzystaniu mogą powodować wiele poważnych urazów. Należy zadbać, o jak najlepsze przygotowanie fizyczne i mentalne naszych pociech do zwiększonej aktywności na świeżym powietrzu w okresie wiosennym.

Najczęstsze wiosenne urazy u dzieci

Gry, zabawy oraz uprawianie sportu związane z nastaniem wiosny mogą powodować różnego rodzaju urazy u dzieci. Najlżejsze to skaleczenia i otarcia, z którymi można sobie poradzić używając środków dezynfekcyjnych i prostych opatrunków. Guzy i sińce można opatrzyć z pomocą kompresów i preparatów chłodzących będących na wyposażeniu apteczki domowej.

Bardzo częstym urazem jest skręcenie lub zwichnięcie stawu. Zazwyczaj jest to skręcenie kostki u nogi narażonej na duże przeciążenia. W takim przypadku należy ograniczyć swobodę ruchu i udać się z dzieckiem do lekarza. Najcięższą z popularnych kontuzji są złamania. W tym przypadku także konieczna jest pomoc lekarza specjalisty.

W nagłych przypadkach urazów wymagających interwencji lekarza można skorzystać z pomocy specjalistów Ostrego Dyżuru Ortopedycznego dla dzieci i dorosłych w klinice Carolina Medical Center.

[Głosów:0    Średnia:0/5]