Zimą szczególnie zadbaj o usta. Jak?

0
2612
Zimą szczególnie zadbaj o usta. Jak?

Kiedy śnieżna pierzynka przykrywa dookoła świat, ten wygląda niczym obrazek z bajki. Na pewno zimowa atmosfera ma w sobie wiele uroku, ale jest to pora roku, w której szczególnie powinniśmy poświęcić więcej uwagi pielęgnacji naszych ust. Są bowiem one delikatne i wrażliwe na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, tj. silny wiatr czy srogi mróz. Jak więc dbać zimą o usta, aby te zachowały zdrowy i ładny wygląd? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania odnośnie pielęgnacji ust zimą.

Co sprawia, że zimową porą powinniśmy poświęcić naszym ustom więcej uwagi?

Usta są jednym z symboli kobiecości, atrybutem każdej kobiety. Panie często i bardzo chętnie go eksponują za pomocą różnych błyszczyków i pomadek. Jeśli jednak chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego zimową porą powinniśmy poświęcić im więcej uwagi, do sprawy należy podejść od strony anatomii. Tak na nie patrząc należy zrozumieć, że to część ściany jamy ustnej. W tym miejscu nie znajdziemy gruczołu łojowego, a skóra jest cieńsza. Wniosek jest taki, że nie mają one jak naturalnie się same natłuszczać, tu z pomocą musi przyjść im ich sama właścicielka. Jest to właśnie tak szczególnie ważne porą zimową.

Jakie są najczęstsze błędy, z jakimi można się spotkać w przypadku tak zwanych spierzchniętych ust?

Efekt tak zwanych spierzchniętych ust to nic innego jak doskonale znany nam termin i zjawisko braku nawilżenia. Mamy z nim do czynienia przy różnego rodzaju alergiach, odwodnieniu organizmu, jedzeniu zbyt pikantnych potraw czy w przypadku osób palących papierosy.

Czy z problemem przesuszenia ust możemy poradzić sobie sami?

Z przesuszeniem ust możemy poradzić sobie bez pomocy lekarza. Domowe sposoby oraz najbardziej popularne i zarazem podstawowe sposoby pielęgnacji staną się wystarczającym orężem walki z tym problemem. Przede wszystkim warto zakupić sobie dobrą pomadkę ochronną z filtrem UV. Stosujemy naturalny produkty nawilżające, np. miód czy masło shea. Unikamy preparatów z alkoholem.

Co z wazeliną kosmetyczną?

Obalmy pewien mit – wazelina kosmetyczna nie pełni funkcji ochronnej. Ona jedynie sprawia, że nie ucieka nam wilgoć z ust. My natomiast zimą potrzebujemy dużego zastrzyku nawilżenia, i w tym przypadku dobra pomadka ochronna jest świetnym rozwiązaniem.

A w jakich przypadkach należy udać się do lekarza, do dermatologa?

Jeśli nasze usta były w opłakanym stanie i po domowej tygodniowej kuracji nadal nic się nie poprawiło wówczas jest to dla nas sygnał, aby zgłosić się do dermatologa. Tak samo postępujemy z bliznami czy różnego rodzaju ranami – jeśli nie znikają, udajemy się do lekarza. Niektóre objawy sygnalizują opryszczkę, a inne są oznakami chorób nowotworowych. Stąd tak ważne jest przyglądanie się własnym ustom i odpowiednie reagowanie na różne stany.

Co do opryszczki, czy powinniśmy działać na własną rękę?

Tutaj zdecydowaniem najrozsądniejszych rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem i dobór najwłaściwszych leków.

Gdy pojawia się na naszych ustach wiele osób automatycznie sięga po pastę do zębów? To dobre czy złe rozwiązanie?

Dobre z tego względu, że pasta zawiera takie składniki jak cynk i mentol, sprzyjają one gojeniu się ran. Niektóre z nich w swoich składnikach mają fluor, a to już nie jest najlepsze rozwiązanie.

Jak możemy poprawić wygląd ust?

Jeśli zależy nam na połączeniu wzrostu jakości kondycji oraz wyglądu naszych ust, to obecnie bardzo popularną rzeczą jest kwas hialuronowy. Należy o nim wiedzieć, że jest naturalnym składnikiem ust i ma działanie nawilżające. Zazwyczaj służy zregenerowaniu warg, niewielkiemu powiększeniu ust czy przeciwdziałaniu opadaniu kącików ust.

[Głosów:0    Średnia:0/5]