Czym jest Stymulacja Bazalna?

0
2170
Czym jest Stymulacja Bazalna?

Upośledzenie umysłowe, czyli inaczej niepełnosprawność intelektualna na zawsze zmienia życie dziecka. Choć nie da się go wyleczyć w 100%, można zniwelować jego działanie. Jedną z możliwości jest Stymulacja Bazalna, czyli specjalny sposób rehabilitacji.

Czym jest niepełnosprawność intelektualna?

Zanim przejdziemy do tego, czym jest Stymulacja Bazalna, poświęćmy kilka zdań na wyjaśnienie zagadnienia upośledzenia umysłowego. Niepełnosprawność intelektualna nie jest sama w sobie chorobą. Pojęcie to odnosi się do różnych zaburzeń w rozwoju dziecka i jest traktowane jako zespół objawów, które występują m.in. w przypadku zespołu Downa czy mózgowym porażeniu dziecięcym. Zaburzenia rozwoju intelektualnego dzieli się na trzy poziomy. Stosuje się przy tym kryterium IQ w skali Wechslera: upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim (69-55 IQ Wechslera), upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym (54-35 IQ Wechslera) oraz upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym (34-20 IQ Wechslera). Najpowszechniej występującą niepełnosprawnością jest ta pierwsza, która dotyka ponad 85% chorych. Ich rozwój psychiczno-emocjonalny zatrzymał się na poziomie 10-12 latka, co oznacza, że dotknięci tą chorobą m.in. mają problem z myśleniem abstrakcyjnym, zrozumieniem bardziej skomplikowanych pojęć i zjawisk czy wyciąganiem wniosków.

Stymulacja Bazalna – dla kogo jest przeznaczona?

Dla osób o lekkim stopniu niepełnosprawności szansa na w miarę normalne życie jest wysoka. O wiele trudniej mają chorzy o głębokim upośledzeniu umysłowym. Ich umysł jest na poziomie 3-latka. Nie są w stanie się uczyć, znają tylko kilka wyrazów i reagują na niewiele więcej poleceń i oprócz tego są całkowicie zależne od drugiej osoby. Właśnie z myślą o tych osobach w latach 70-tych XX wieku w Niemczech opracowano Stymulację Bazalną. Ten koncept rehabilitacji przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i młodzieży i dorosłych o głębokim upośledzeniu umysłowym.

Na czym polega Stymulacja Bazalna?

Stymulacja Bazalna ma na celu przede wszystkim pomóc choremu w zrozumieniu tego, kim jest. Opiera się ona na kilku filarach, do których zaliczane są: percepcja, ruch, komunikacja, myśli, środowisko, doświadczenia społeczne. O tym w jaki sposób pomaga Stymulacja Bazalna dowiesz się tutaj – http://www.akademia-rehabilitacji.pl/stymulacja-bazalna/. Terapia ta pomaga osobie upośledzonej wejść w kontakt z własnym ciałem i światem zewnętrznym i nieco „dodać jej lat”, by jej umysł wyszedł poza ramy 2-3 latka i był bardziej świadomy swojego własnego „ja”.

[Głosów:1    Średnia:5/5]