Jak prawidłowo zadbać o implanty zębowe?

0
1852
Jak prawidłowo zadbać o implanty zębowe?

Wszczepienie implantów pozwala na uzupełnienie ubytków zębowych, a tym samym odzyskanie naturalnego, estetycznego wyglądu jamy ustnej. Zabieg ten jest nie tylko skuteczny, ale również całkowicie bezpieczny. Aby jednak implanty stomatologiczne zachowały swoje właściwości, należy o nie ze szczególną uwagą zadbać.

Higiena jamy ustnej przy posiadaniu implantów

Aby usunąć z jamy ustnej wszystkie resztki pokarmu, należy regularnie myć zęby – dzięki temu wyeliminować można szkodliwe bakterie, które zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy. Zachowanie higieny pozwala też na zabezpieczenie szkliwa przed demineralizacją tkanek twardych zęba. Postępowanie tego procesu wiąże się z objęciem stanem zapalnym również miazgi zębowej, a tym samym koniecznością przeprowadzenia leczenia kanałowego. W przypadku posiadania implantów stomatologicznych, kwestia utrzymania higieny nieco się komplikuje. Sztuczne uzupełnienia nie są unerwione, dzięki czemu nie bolą. Nie występuje w nich nadwrażliwość na wysokie i niskie temperatury, co pozwala na swobodne spożywanie gorących oraz zimnych pokarmów. Co istotne, implanty stomatologiczne nie są podatne na stany zapalne, demineralizację szkliwa oraz próchnicę. Wymagają jednak szczególnych zabiegów higienicznych, a ich zaniedbywanie może być bardzo szkodliwe.

Pielęgnacja po zabiegu wszczepienia implantów

Określone czynności pielęgnacyjne należy wprowadzić od razu po wszczepieniu implantu. Kluczowe dla utrzymania higieny znaczenie ma przede wszystkim zachowanie sterylności okolicy, w której wykonywany był zabieg. W procesie implementacji powstają bowiem niewielkie rany, co zwiększa ryzyko wchłonięcia szkodliwych bakterii. Problemem jest także osad zbierający się na szwach, które stomatolog zakłada w leczonym obszarze. Przez dwie godziny po zabiegu nie przyjmować żadnych posiłków lub płynów – po tym czasie wypić można jedynie wodę o neutralnej temperaturze. Pierwszy posiłek powinien być spożyty najwcześniej po czterech godzinach od zakończenia zabiegu, jednak w ciągu pierwszej doby najlepiej ograniczyć się do delikatnych, półpłynnych dań oraz unikać jedzenia podgrzewanego. Nie wolno tez szczotkować wszczepów, płukać jamy ustnej oraz palić papierosów. Po tygodniu użyć można miękkiej szczoteczki do mycia zębów, unikając podrażniania tkanek w okolicach implantu. Aby uniknąć gromadzenia się szkodliwych bakterii, warto wymienić tradycyjną pastę na produkt o zwiększonym poziomie bakteriostatyczności. Przestrzenie między zębami najbezpieczniej oczyszczać irygatorem, a w obszarach neutralnych także nicią dentystyczną.

Codzienna ochrona implantów zębowych

Implanty zębowe zwykle asymilują się w środowisku jamy ustnej po ok. siedmiu dniach od zabiegu. Aby utrzymać prawidłowy poziom higieny, należy co najmniej dwa razy dziennie myć zęby, oczyszczać przestrzenie między zębowe oraz stosować płyn do płukania. W codziennej pielęgnacji wskazane jest również korzystanie z produktów specjalnie dedykowanych obszarom implantowanym. Dotyczy to przede wszystkim manualnych i lekkich szczoteczek wielopęczkowych, przystosowanych do czyszczenia koron. Należy również stosować irygator wodny oraz bakteriobójczą pastę do zębów.

Brak wystarczającej higieny może doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego tkanek wokół implantu, czyli zjawiska periimplantitis. Jego następstwem mogą być problemy złączenia się kości z implantem, a także spowodowane obniżeniem linii dziąseł odsłonięcie powierzchni metalowej wszczepionego elementu. O efektywności zabiegu w dużym stopniu decyduje systematyczna higiena – implanty zębowe nie mają ściśle ustalonego terminu przydatności, dlatego warto o nie dbać.

Jeśli jesteś zainteresowany zabiegiem wszczepienia implantów odwiedź stronę nowoczesnego centrum stomatologii: https://stomatologia-impla.pl/implanty/

[Głosów:1    Średnia:5/5]