Być może niejeden raz zetknęliście się z pojęciem cardio treningu, czy też treningu aerobowego. Czym jest ów trening i na czym polega, a także dlaczego jest tak istotny z punktu widzenia zawodowych sportowców spróbujemy wyjaśnić w jak najprostszy sposób.
Trening aerobowy – czym jest
Myśląc o treningu aerobowym mamy na uwadze ten rodzaj ćwiczeń, który oparty jest na dynamicznym wysiłku z pracą mięśni o izotonicznym charakterze. Oznacza to w praktyce, iż długość mięśni podczas treningu zmienia się, zaś napięcie pozostaje niezmienne. Jest to trening o średniej intensywności, która plasuje się na poziomie pomiędzy 60 a 75 procent naszego tętna maksymalnego. Oblicza się je według wzoru Hr max = 220 – wiek.
Znaczenie treningu cardio
Dzięki treningowi cardio wzmacniamy organizm. Przede wszystkim poprawia się ogólna wytrzymałość organizmu, redukuje tkanka tłuszczowa, a równocześnie polepsza funkcjonowanie układu naczyniowego i sercowego. To równocześnie dopełnienie ćwiczeń siłowych. Trening ten stosują osoby, które myślą o zrzuceniu nadmiaru kilogramów, jak i sportowcy wyczynowi, których celem jest utrzymanie formy lub też jej poprawienie.
Trening cardio w odchudzaniu
Ten rodzaj treningu zaleca się właściwie każdemu bez wyjątku. To trening, który nie obciąża naszego organizmu, jednocześnie mocno go usprawniając. Mogą stosować go ludzie starsi oraz otyli, jak i totalni amatorzy w ćwiczeniach. Atutem ich jest duże bezpieczeństwo ze względu na to, iż trening aerobowy nie obciąża organizmu. W porównaniu z interwałami treningi cardio są znacznie bezpieczniejsze, dlatego zaleca się je szczególnie osobom starszym, czy schorowanym, potrzebującym szczególnej opieki pod względem zdrowotnym.
Prawidłowy zestaw
Myśląc o treningu siłowym i aerobowym, w pierwszej kolejności powinniśmy wykonać trening siłowy. To ważne, bowiem podczas aerobowych ćwiczeń energia dostarczana jest przez glikogen, czyli węglowodany z mięśni. Podczas cardio treningów zapasy glikogenu wyczerpują się, a w konsekwencji spalany jest tłuszcz.