Oczywiste i mniej oczywiste kryteria wyboru maty do jogi

0
4149
Oczywiste i mniej oczywiste kryteria wyboru maty do jogi

Kryteria wyboru maty do jogi bywają różne. Kilka z nich, jak materiał oraz parametry użytkowe, typu wymiary, właściwości antypoślizgowe czy też wytrzymałość wydają się zupełnie oczywiste. Jednak warto zwrócić uwagę także na te mniej jednoznaczne kwestie, ponieważ to właśnie one mogą okazać się decydujące.

Te mniej oczywiste kryteria

  1. Zapach

Maty do jogi zrobione z kauczuku charakteryzują się swoistym zapachem, który niekoniecznie każdemu może odpowiadać. Owszem, po jakimś czasie ten zapach ulotni się, ale przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni będzie raczej mocno wyczuwalny. Jeżeli ktoś nie lubi zapachu gumy, to powinien rozważyć inny rodzaj maty. Inny problem zapachowy może dotyczyć niektórych mat z PVC. Wyjątkowo tanie maty są wykonane z kiepskiej jakości polichlorku winylu i z różnymi dziwnymi domieszkami, a wątpliwym symbolem tej mieszanki okazuje się niezbyt przyjemny aromat. W zawiązku z tym, że takie maty dodatkowo jeszcze mocno przyjmują zapach potu, to efekty mogą być iście piorunujące, aczkolwiek niezbyt pożądane.

  1. Ekologia

Niektórzy idą na jogę, aby zadbać o swoje zdrowie fizyczne, jednak dla sporej grupy osób joga stanowi pewną filozofię życia, co ma bezpośrednie przełożenie na prezentowane poglądy. Jedną z podstawowych zasad będzie nieszkodzenie sobie i otaczającemu nas światu, co przejawia się również w trosce o środowisko naturalne. W takiej sytuacji powinno wybierać się maty do jogi wykonane z materiałów biodegradowalnych i przyjaznych naturze. Z całą pewnością do takich materiałów należy naturalny kauczuk, ale także termoplastyczne elastomery TPE, które są nietoksycznym plastikiem nadającym się do przetopienia i ponownego wykorzystania. Ponadto TPE nie zawiera metali ciężkich, soli i esterów kwasu ftalowego, dioksyn i innych szkodliwych substancji, które mogą pojawić się w matach z PVC. W każdym razie, jeżeli decydujemy się na matę z polichlorku winylu, to warto dokładnie sprawdzić, na ile i czy w ogóle będzie można ją utylizować.  Ponadto warto pamiętać, że odnawialność PVC jest nie tylko dość trudna i pracochłonna, ale także kosztowna.

  1. Alergia

Nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem fakt, iż coraz więcej ludzi cierpi z powodu różnego rodzaju alergii. Przy wyborze maty do jogi ta kwestia również wymaga naszej uwagi. Osoby uczulone na lateks powinny unikać mat z naturalnej gumy. Lepiej nie ryzykować ataku alergicznego w trakcie wykonywania ćwiczeń.

  1. Zakup

Oczywiste i mniej oczywiste kryteria wyboru maty do jogi2
Jeżeli ktoś zastanawia się, gdzie kupić odpowiednią matę do jogi, to warto postawić na sklep internetowy specjalizujący się w sprzedaży akcesoriów do jogi, nie tylko mat. Bardzo szeroki wybór zapewnia http://jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html. Mamy gwarancję naprawdę dobrego zakupu.

Te bardziej oczywiste kryteria

Jeżeli chodzi o zdecydowanie jednoznaczne kwestie związane z wyborem maty do jogi, to trzeba pamiętać o kilku parametrach. Na temat rodzaju materiału wspomniano już wcześniej, ale równie ważne są takie sprawy, jak wymiary maty, jej przyczepność i antypoślizgowość, faktura, a nawet kolorystyka. Odpowiednia długość, szerokość i grubość decyduje o komforcie wykonywanych ćwiczeń, ale także o bezpieczeństwie. Kontuzje w jodze zdarzają się dość rzadko, ale najlepiej dążyć do całkowitego ich wyeliminowania, a dobór właściwej maty okazuje się w zasadzie kluczowy.

[Głosów:3    Średnia:3/5]