Każdy, kto choć raz w życiu miał do czynienia z osobą obłożnie chorą, wie ile wysiłku i czasu potrzeba, aby zająć się takim pacjentem. Bez względu na to, czy decydujesz się na domową opiekę medyczną, czy też chcesz samodzielnie zająć się chorym członkiem rodziny, musisz wziąć pod uwagę związane z tym koszty. Nie tylko lekarstwa mogą pochłonąć znaczną część domowego budżetu. Igły medyczne, strzykawki, bandaże, czy pampersy to tylko ułamek niezbędników, za którą musisz zapłacić z własnej kieszeni. Sprawdź, jak oszczędzić cenne złotówki.
Domowa opieka nad chorym członkiem rodziny
Domowa opieka nad chorym członkiem rodziny bywa bardzo uciążliwa, dlatego warto zadbać o to, by nie spoczywała ona jedynie na barkach jednej osoby. Pomoc dwóch lub trzech bliskich i regularne wymienianie się przy łóżku chorego, to jedyny sposób na zachowanie niezależności. Dodatkowo, osoba obłożnie chora nie ma wówczas poczucia, że staje się dla rodziny ciężarem.
Bez względu na to jak często przebywasz w towarzystwie chorego członka rodziny, pamiętaj o zachowaniu podstaw higieny. Zawsze przed wejściem do pokoju, w którym przebywa osoba terminalnie chora, dokładnie umyj ręce. Czynność tę powtórz po opuszczeniu pomieszczenia. Warto także zakładać odzież ochronną.
Obecnie bardzo wiele osób stawia także na domową opiekę medyczną, decydując się na wizyty pielęgniarki kilka razy w tygodniu. Warto wiedzieć, że nie zawsze musimy płacić za tego rodzaju usługi. Część firm, oferujących domową opiekę medyczną podpisuje kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu wizyty pielęgniarki są bezpłatne. Dodatkowo można także zadeklarować chęć zatrudnienia na stałe specjalnie wykwalifikowanej opiekunki.
Opieka nad chorym członkiem rodziny to praca przez całą dobę. Bez przerwy musimy być czujni i regularnie zaglądać do takiej osoby. Wynajęcie domowej opieki medycznej nie rozwiąże problemu. Pamiętajmy, że to my powinniśmy ze wszystkich sił wspomagać odwiedzającą nas pielęgniarkę.
Opieka nad chorym członkiem rodziny – czego potrzebuję?
Pielęgniarka, odwiedzająca terminalnie chorego pacjenta, zazwyczaj ma ze sobą niezbędny sprzęt medyczny. Często nosi strzykawki, igły, płyny do dezynfekcji. Należy jednak pamiętać, że jest ona z nami przeważnie zaledwie godzinę. W ciągu całej doby to my musimy zadbać o chorego członka rodziny. Co zatem powinno być w każdym domu, w którym mieszka osoba obłożnie chora? Zaopatrz domową apteczkę w:
- igły i strzykawki,
- płyny do dezynfekcji narzędzi, powierzchni i rąk,
- jednorazowe rękawiczki lateksowe, winylowe lub nitrylowe,
- pojemniki na odpady medyczne,
- podkłady jednorazowe na łóżko,
- materiały opatrunkowe: kompresy, watę, bandaże, ligninę,
- pampersy dla dorosłych, jeśli pacjent ich potrzebuje.
Koszty opieki nad chorym członkiem rodziny
Wydawać by się mogło, że pojedyncze igły medyczne, czy strzykawki nie należą do najdroższych. Tymczasem jednak, ilość potrzebnych rzeczy powoduje, że koszty środków pomocniczych mogą być ogromne zwłaszcza, jeśli oprócz wyżej wymienionych, potrzebujemy także na przykład cewników. Warto zatem wiedzieć, że czasem możemy otrzymać wsparcie od Narodowego Funduszu Zdrowia. Procedury przewidują refundację między innymi pieluchomajtek. Należy zatem udać się do lekarza, mającego kontrakt z NFZ, który wypisze zalecenie w comiesięczne zaopatrzenie w środki pomocnicze.
Jednak nie wszystkie niezbędniki są refundowane. W takim wypadku warto porównywać ceny towarów w poszczególnych aptekach, czy hurtowniach. Wydawać by się mogło, że różnica kilku groszy jest niewielka, jednak przy dużej ilości urasta do znacznej kwoty. Inną możliwością jest korzystanie ze sklepów internetowych ze sprzętem medycznym, jak na przykład solomedica.pl. Takie miejsca często mają bardzo bogatą ofertę, a dodatkowo proponują różnego rodzaju promocje, czy rabaty.