Rehabilitacja dla seniorów – w grupie raźniej!

0
2427
Rehabilitacja dla seniorów – w grupie raźniej!

Podeszły wiek nie musi kojarzyć się z chorobami, bólem i brakiem ruchu. Rehabilitacja dla seniorów jest doskonałym sposobem na utrzymanie kondycji i zdolności ruchowej. Ćwiczenia są wskazane nie tylko w ramach rekonwalescencji po urazach i wypadkach, ale też na co dzień, by zadbać o sprawność w każdym wieku!

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego aktywność fizyczna jest ważna bez względu na wiek,
  • jakie są cele rehabilitacji,
  • czym są turnusy rehabilitacyjne dla seniorów.

Według magazynu Forbes na 100 młodych ludzi przypada obecnie aż 112 seniorów. Liczba osób starszych w Polsce cały czas rośnie, a wiele spośród nich wymaga odpowiedniej opieki. Seniorzy często mierzą się z chorobami przewlekłymi, m.in. układu krążenia czy ruchu. Organizm z czasem traci też zdolność do regeneracji, co ma wpływ na pogorszenie samopoczucia i spadek motywacji do jakiejkolwiek aktywności.

Rehabilitacja seniorów oferuje zatem bardzo ważną zmianę stylu życia starszych osób – jest skuteczną profilaktyką urazów i zmniejsza ryzyko niepełnosprawności w późniejszym wieku. Umożliwia również szybszy powrót do zdrowia po wypadkach.

Rehabilitacja dla seniorów – aktywność, która leczy

Ćwiczenia mają zbawienny wpływ na nasze ciało. Wystarczy zaledwie 30 minut gimnastyki dziennie, by poprawiło się krążenie, obniżyło ciśnienie, a procesy starzenia uległy spowolnieniu. Zdaniem fizjoterapeutów Enel-Med odpowiednia dawka ruchu zapobiega też zmianom zwyrodnieniowym, zwiększa elastyczność ścięgien i wzmacnia pracę narządów wewnętrznych.

Oprócz tego aktywność fizyczna, najlepiej pod okiem specjalisty, zapobiega wielu dolegliwościom – obniża ryzyko pojawienia się takich chorób jak Alzheimer czy demencja. Odpowiedni wysiłek fizyczny ma więc ogromny wpływ na zdrowie na każdym etapie życia, a dodatkowo poprawia samopoczucie i relaksuje.

Rehabilitacja dla seniorów – nigdy nie jest za późno na to, aby zacząć się ruszać!

Przyczyną osamotnienia ludzi starszych bywają schorzenia uniemożliwiające im aktywność lub samodzielność. Spadek masy ciała i siły mięśni sprawia, że seniorom trudniej czasem utrzymać równowagę, przez co wzrasta ryzyko urazu. Do tego dochodzą choroby współistniejące (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca), co w konsekwencji obniża jakość życia i zniechęca seniorów do podjęcia aktywności fizycznej. Tymczasem bardzo często po konsultacj z lekarzem okazuje się, że nawet osoby starsze mogą korzystać z różnych form sportu.

Rehabilitacja seniora to zazwyczaj grupowe zajęcia, realizowane także w ramach kilkudniowych turnusów. Ich celem jest zarówno poprawa ogólnej sprawności ruchowej, jak i terapia dla osób po urazach, udarach i wypadkach. Zmiany neurologiczne czy ortopedyczne mogą bowiem wydłużyć czas leczenia i późniejszej rehabilitacji.

Skierowanie na rehabilitację w dziedzinie ortopedii, traumatologii, rehabilitacji medycznej, reumatologii oraz neurologii wystawia lekarz specjalista lub lekarz rodzinny, a także ortopeda, neurolog, neurochirurg, lekarz rehabilitacji i reumatolog.

Turnusy rehabilitacyjne dla seniorów i nie tylko

Nigdy nie jest za późno na to, aby zacząć leczenie i rehabilitację – nie warto odwlekać konsultacji lekarskiej i ewentualnego udziału w rehabilitacji. Nie należy ignorować dolegliwości ani ich symptomów. Podczas szczegółowego wywiadu i po wykonaniu odpowiednich badań specjalista ustali możliwy program rehabilitacji.

Rehabilitacja dla seniorów to ogromna szansa na bezpieczne i spokojne życie. Kompleksowy program zajęć, jaki oferuje Willa Łucja, obejmuje 14-dniowe turnusy rehabilitacyjne z terapią neurologiczną, ortopedyczną lub usprawniającą dla seniorów.

Konsultacja psychologa, badania lekarza prowadzącego i fizjoterapeuty oraz terapia indywidualna to również doskonała opcja dla osób przed 60. rokiem życia. W procesie leczenia ortopedycznego czy w schorzeniach neurologicznych rehabilitacja będzie dla nich skuteczną formą profilaktyki, która zmniejszy ryzyko powikłań w późniejszym wieku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]