Rodzaje piłek rehabilitacyjnych. Od czego zależy wybór piłki rehabilitacyjnej?

0
1027
Rodzaje piłek rehabilitacyjnych

Temat piłek rehabilitacyjnych stał się ostatnimi czasy bardzo popularny. Często mówi się o nich w kontekście zastępstwa za tradycyjne fotele biurowe, ale nie tylko. Z pewnością piłki do ćwiczeń mają wiele zalet, zwłaszcza jeżeli chodzi o dbałość o zdrowy kręgosłup, warto jednak wiedzieć, jakie ich rodzaje można spotkać i czym się kierować przy ich wyborze.

Czym jest piłka rehabilitacyjna?

Piłki rehabilitacyjne nie są żadną nowością – od lat stosuje się je w terapiach, których zadaniem jest wsparcie leczenia problemów z układem ruchu. Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa, stawów czy mające problemy z poruszaniem się, z pewnością niejednokrotnie miały do czynienia z tymi przyrządami. To standardowe wyposażenie większości gabinetów ortopedycznych, ale i sal gimnastycznych. Piłki fitnessowe równie często wykorzystywane są także przy kształtowaniu sylwetki i od jakiegoś czasu można je spotkać także w biurach oraz domach, choćby w postaci piłek do siedzenia. Jak się więc okazuje, wybór piłek rehabilitacyjnych jest całkiem spory, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej.

Gdzie znaleźć piłki rehabilitacyjne?

Wbrew powszechnemu mniemaniu, każdy z nas może zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny, w tym piłki do ćwiczeń. Nie brakuje sklepów, które oferują takie wyposażenie zarówno punktom medycznym, jak i osobom prywatnym. Piłka rehabilitacyjna w wielu rodzajach jest do kupienia w internecie, m.in. na https://mildis.pl, każdy może ją mieć, nawet w domu. Zanim jednak wybierze się taki sprzęt, należałoby zapoznać się z podstawowym ich podziałem, by wiedzieć, na co zwracać uwagę. Trzeba pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele typów piłek do ćwiczeń i mogą mieć one różne zastosowanie.

Czy warto korzystać z piłek do siedzenia?

Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się piłki rehabilitacyjne do siedzenia, które bardzo często są opisywane jako idealne zastępstwo za tradycyjny fotel biurowy. Pozwalają na zachowanie prawidłowej, prostej postawy bez obciążania kręgosłupa. Dzięki temu możliwe jest zniwelowanie bólu, co przekłada się na realne działanie prozdrowotne. Jednocześnie należy przy tym pamiętać, iż specjaliści z zakresu ortopedii nie zalecają korzystania z piłek rehabilitacyjnych bez przerwy –  charakteryzują się one tym, iż wymagają stałej kontroli pozycji, a to po dłuższym czasie może być męczące. Zdecydowanie piłki do siedzenia są jednak świetne jako czasowe zastępstwo w celach leczniczych.

Czym są rehabilitacyjne piłki sensoryczne?

Pod tym pojęciem najczęściej kryją się niewielkie piłki ze specjalnymi wypustkami, które pozwalają na dodatkowe aktywowanie sensorów dotykowych. Jeżeli mamy problemy z czuciem np.  w stopach czy dłoniach, ich używanie może pomóc w przywróceniu prawidłowego krążenia. Najczęściej rehabilitacyjne piłki sensoryczne wykorzystuje się przy zabawie i leczeniu dzieci, ale w przypadku dorosłych także są zalecane. Nie tylko mają działania prozdrowotne, ale i relaksacyjne, ponieważ delikatnie masują.

Dla kogo piłki skaczące?

Wśród dzieci dużą popularnością cieszą się przede wszystkim specjalne piłki z uchwytami, na których można skakać. Mało kto wie, że i one zaliczane są do sprzętu rehabilitacyjnego. Najczęściej piłek skaczących używa się do korekcji wad postawy u najmłodszych, ponieważ korzystanie z nich wymaga zachowania odpowiedniej pozycji. W ten sposób łączy się dwie korzyści – zabawę oraz profilaktykę zdrowotną.

Czy warto wybrać piłkę fitnessową?

Piłka rehabilitacyjna często nazywana jest także piłką fitnessową, ponieważ oprócz ćwiczeń o charakterze prozdrowotnym, wykorzystuje się ją także przy ćwiczeniach dla poprawy sylwetki. Pozwala na wzmocnienie wielu partii ciała, w tym nóg, ramion, pośladków. Istotne będzie jednak przede wszystkim odpowiednie dopasowanie piłki rehabilitacyjnej do wzrostu użytkownika – na rynku można spotkać różne ich rozmiary.

[Głosów:2    Średnia:5/5]